1. Na czym polega program Work and Travel USA?

Work and Travel USA to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala zagranicznym studentom uniwersytetów podróżować i pracować w Stanach Zjednoczonych przez kilka miesięcy. Program prowadzony jest przez Departament Stanu USA, a każdego roku bierze w Nim udział około 100 000 uczestników w wieku od 18 do 27 lat

2. Czy tylko studenci mogą brać udział w programie Work and Travel USA?

Tak. W programie mogą wziąć udział tylko i wyłącznie studenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich, w dowolnym trybie (dzienne/wieczorowe/zaoczne). Studenci studiów podyplomowych nie mogą wziąć udziału w programie. Wymagane jest zaliczenie pierwszego semestru w roku akademickim, po którym student chce wyjechać do USA. Student musi przedstawić w Ambasadzie USA ważną legitymację studencką , zaświadczenie o statusie studenta oraz kartę ocen z semestru zimowego.

3. Jak będzie wyglądała procedura otrzymania wizy i promesy wizowej DS-2019?
Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych organizacja Janus International przekaże Nam formularz DS-2019 który przekażemy Ambasadzie Amerykańskiej razem z paszportem , wnioskiem wizowym , zdjęciem oraz potwierdzeniem opłaty za wizę J-1. Na podstawie tych dokumentów zostaje przyznana wiza.


4. Na jakim poziomie powinna być moja znajomość języka angielskiego?

Wystarczy, że jesteś w stanie jakoś porozumieć się w sytuacjach codziennych i nie boisz się popełniać błędów językowych, które popełnia przecież każdy, dla kogo nie jest to język ojczysty. Pamiętaj, że jedziesz do USA w ramach wymiany kulturowej, której jednym z głównych celów jest właśnie doskonalenie umiejętności językowych.

Uwierz nam, że po powrocie Twój angielski będzie jeszcze lepszy!

5. Czy pracodawca może nie wywiązać się z warunków umowy o pracę?
Każdy ratownik w sezonie 2023 miał średnio co najmniej tyle samo godzin tygodniowo, ile gwarantuje mu umowa o pracę. W krótkim okresie liczba godzin może być niższa (zamknięte baseny z powodu złej pogody itp.), Ale mniejsza liczba godzin, w przypadku zgłoszenia chęci przełożonemu jest rekompensowana większą liczbą godzin w następnych tygodniach. Najwięcej godzin przypada na ogół na koniec maja do połowy czerwca oraz na sierpień (amerykańscy ratownicy mają w zwyczaju podróżować przed rozpoczęciem roku szkolnego w liceach) oraz wrzesień, gdy baseny są zamykane.

6Kiedy powinienem przyjechać do USA i do kiedy pracuję zanim wyruszę w podróż?
Idealnie jeśli przylecisz do USA przed 23 maja 2024r., ponieważ 25 maja rozpoczyna się sezon i za pracę od samego początku do 2 września będzie przysługiwać Ci będzie bonus od pracodawcy o łącznej wysokości 2075 USD. . Pracodawca oferuje również miejsca pracy dla osób, które przyjadą później, ale ich liczba jest co roku ograniczona. Pracować będziesz do 25 września 2024r., a potem albo wyruszysz w swoją podróż albo (w przypadku chęci) pomożesz nam jeszcze zamykać baseny i zarobisz dodatkowe pieniądze.

7. Czy mogę mieszkać ze znajomymi, z którymi przylecę do USA?
Zdecydowanie tak! Jeśli zgłosisz pracodawcy przed wyjazdem chęć mieszkania z konkretną osobą/osobami, to zakwaterują Was w jednym apartamencie.

8. Kiedy mogę podróżować po USA?
Na krótszą podróż (np. do pobliskiego Baltimore lub Filadelfii) możesz przeznaczyć swój dzień wolny od pracy, a na wycieczkę do Nowego Jorku wziąć np. 2-3 dni wolnego.


9. Praca ratownika jest raczej dla chłopaków czy dziewczyn?

Płeć nie ma żadnego znaczenia.
Na ogół mamy w firmie po równo dziewczyn, jak i chłopaków! Pamiętaj, że Twoja praca nie będzie tak wymagająca jak w "Słonecznym Patrolu"... Nie będziesz musiał wyławiać ludzi z oceanu, bo będziesz pracować na basenach osiedlowych, które na ogół są płytkie i jedynym Twoim zajęciem może okazać się uśmiechanie do klientów, którymi są mieszkańcy osiedli, na których znajdują się baseny oraz sprawdzanie stanu chemicznego wody w basenie.

10. Czy będę płacił podatki w USA?

Tak.

Podatek (federalny + stanowy) będzie odejmowany od każdej Twojej wypłaty. Stanowi on około 15 %, w zależności od tego, ile zarabiasz.

Pamiętaj jednak, że przysługuje Ci zwrot podatku po powrocie z USA. Zwrotu podatku możesz spodziewać się w okolicach marca/kwietnia 2024 roku w postaci czeków przysłanych z USA pocztą, a ich kwota może stanowić powyżej 90% tego co wcześniej zostało Ci odebrane.W całej procedurze zwrotu podatku pomoże Ci nasz partner, agencja ESTA.